Alapvetően szívbetegeknek, így az infarktuson átesett betegeknek nem javasolt a túlzott nátrium-fogyasztás (a javasolt napi 2000 mg nátrium, ami 5 g konyhasónak felel meg), a himalajai só és a hagyományos konyhasó között e tekintetben viszont nincs különbség. Napi szintű fogyasztásra valamilyen csökkentett nátriumtartalmú só javasolt.
Sajnos a kérdése nagyon komplex, így interneten keresztül nem lehet pontos és egyénre szabott választ adni, javaslom, hogy - amennyiben lehetséges - mindenképpen keresennek fel egy dietetikai szakrendelést valamelyik járóbeteg-ellátó intézményben.
Mindenképpen érdemes mérlegelni, hogy ebben az életkorban a fogyás nagy veszélyekkel is járhat, különösen epebántalmak esetén, még fiatalabb szervezetet is megviseli, időseket különösen. Komolyabb fogyókúrát csak orvos felügyelete mellett ajánlott ilyen esetben végezni, és csak akkor ha a fogyás valóban javítaná az édesanyja életminőségét. Az egészséges táplálkozásra viszont érdemes odafigyelni, néhány kg-tól általában már így is meg lehet szabadulni. Az epebántalmak és a fekély esetében is célszerű sok párolt, főtt zöldséggel, gyümölccsel próbálkozni, pl. almával, tökkel, hámozott cukkínivel, párolt gabonákkal, kásafélékkel, különösen a zabpehely és a köles javasolt, ugyanakkor érdemes a cukrokat és a túlzott szénhidrátbevitelt kerülni. Az időskori szervezetnek nagy a fehérjeigénye is, ezért zsírszegény tejtermékekkel, túróval, sovány húsokkal ezt fedezni kell. Az étrend összeállításánál célszerű az ételek energiatartalmát kiszámolni - legalább megközelítőleg, ami ne lépje túl a napi 1500 kcal-t. Az oldalon található receptgyűjtemény ehhez segítségül szolgál.
Nem minden típusú vérhigító hatását befolyásolja a táplálkozás, de a leggyakrabban használt szájon át szedhető típus hatását, a Syncumar-ét igen. Ebben az esetben a nagy K-vitamin tartalmú ételeket nem szabad túlzott mennyiségben/gyakran fogyasztani.
Nagyon kis K-vitamintartalmú ételek (nem befolyásolja a Syncumar hatását):
húsfélék, hal, kenyér, burgonya, rizs, tésztafélék, sajt, tej
Közepes K-vitamintartalmú ételek (normál mennyiségben fogyasztható):
vaj, étolaj, gyökérzöldségek, gombafélék, uborka, zöldbab, alma, narancs, paradicsom, paprika (utóbbi kettő lehet nagy k-vitamintartalmú is fajtától függően)
Nagy K-vitamintartalmú ételek (csak kis mennyiségben, ritkán fogyasztható):
tojás, máj, saláta, spenót, zöld leveles zöldségek (pl. mángold), karfiol, málna, eper, brokkoli, káposzta, zöld tea
Természetesen ezeket sem tilos enni, de a nagyobb K-vitamintartalom miatt max. 10 dkg/nap mennyiségben és ne együtt fogyasztva másik nagy K-vitamintartalmúval.
A konkrét ételekkel kapcsolatban: a gombaféléket kis mennyiségben szabad, a halak nem esnek korlátozás alá, valamint a zab sem, a többi felsorolt élelmiszer pedig kis mennyiségben kerül általában fogyasztásra, így nem kell korlátozni. A leggyakoribb étrendi hiba a tojás, a máj és a zöld leveles növények (spenót, brokkoli) túlfogyasztása miatt alakul ki.
Igen, fogyaszthat, de bele kell számolni a szénhidráttartalmát a napi fogyasztható szénhidrátmennyiségbe.
A legtöbb kölesételhez, így a kölesrizottóhoz is hántolt köles használata javasolt.
Önmagában nem elegendő, hiszen az energiaszükséglet mellett különböző arányban van a szervezetnek szüksége fehérjékre, zsírokra, szénhidrátokra, rostra és mikrotápanyagokra.